Przygotowanie do pierwszej wystawy
Podjęcie decyzji o wystawianiu kota to bardzo duże, emocjonujące i często stresujące wyzwanie, zarówno dla samego kota, jak i właściciela. To również kolejny krok w rozwijaniu swojej felinologicznej pasji.
Dla doświadczonych wystawców wystawa jest emocjonującym przeżyciem, jednak za pierwszym razem nierzadko nad emocjami góruje stres. Jest to zupełnie zrozumiałe, bo każdy obawia się tego co nieznane. Niewłaściwe przygotowanie, brak wystawowych niezbędników może skutecznie zdenerwować i zepsuć przyjemność oraz komfort psychiczny kota i właściciela.
Praktyczna wiedza jest nieoceniona, niestety nie jest łatwo ją zdobyć, trzeba kilku odwiedzin wystaw, rozmów z hodowcami i wreszcie swoich błędów, aby wiedzieć jak się przygotować.
Przedstawiam zestaw porad opatrzony kolorowymi zdjęciami, po to, aby żaden początkujący hodowca nie tracił czasu na poszukiwanie i dopytywanie.
Formalności
Pierwszym krokiem jest zapisanie się do klubu felinologicznego – formalności zajmą od jednego do kilku tygodni – listę klubów można znaleźć na stronie Felis Polonii. Zgodnie z regulaminem FIFE od 2008 roku każdy kot ma obowiązek posiadania elektronicznego mikroczipa, umożliwiającego identyfikację. Jeśli kot nie był zachipowany w hodowli, można to zrobić u renomowanego weterynarza. Należy sprawdzić ceny chipów, gdyż niektóre kluby oferują je taniej od gabinetów weterynaryjnych.
Kot musi być zdrowy i posiadać aktualne szczepienia przeciwko chorobom wirusowym (zazwyczaj uznawane przez 2 lata) oraz wściekliźnie (ważne najczęściej przez rok, zazwyczaj wymagane u kotów od 6 miesiąca życia). Szczepienie powinno być najpóźniej 30 dni przed wystawą.
Ostatnim krokiem jest zapisanie kota na wystawę (zgłoszenia zazwyczaj są przyjmowane do tygodnia przed rozpoczęciem wystawy). Najprostszą i najszybszą metodą jest wypełnienie wniosku on-line, jednak można również wydrukować i wysłać pocztą/faxem. Do wypełnienia wniosku potrzebne będą dane kota (spisane z rodowodu) i dane opiekuna. Równolegle należy uiścić opłatę (istnieje możliwość płatności na miejscu, jednak zazwyczaj opłata jest wtedy droższa). Po wysłaniu zgłoszenia otrzymujemy dokument zgłoszeniowy, który musi być potwierdzony pieczęcią macierzystego klubu. Na 1-2 dni przed wystawą konieczna jest wizyta u weterynarza, który potwierdzi dobry stan zdrowia kota i wystawi świadectwo zdrowia.
Na wystawę zabieramy :
książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami
zaświadczenie o stanie zdrowia kota
potwierdzenie zgłoszenia na wystawę z pieczęcią klubową
rodowód lub jego kopię (na wypadek, gdyby był problem z naszym zgłoszeniem)
dowód wpłaty
KIEDY I GDZIE
Terminarze wystaw planowane są na cały rok z góry i można je znaleźć na stronie swojego klubu. Wystawy zawsze odbywają się w soboty i niedziele, przy czym każdy z dni traktowany jest jako odrębna wystawa i na każdym zdobywane są tytuły i wyłaniani zwycięzcy. Można uczestniczyć w obydwu lub tylko jednym wybranym dniu. Na pierwszą wystawę warto wybrać taką w pobliżu miejsca zamieszkania, co znacznie podniesie komfort wystawcy i kota, można również rozważyć wystawianie tylko w jeden dzień, aby ograniczyć stres i noclegi w obcym miejscu. Na początek, jeśli to możliwe najlepiej wybrać kameralną wystawę, unikając zgiełku oraz dużej konkurencji, bo nic tak nie zachęca do wystaw jak dobre noty sędziego.
PRZYGOTOWANIE KLATKI
Wystrój klatki i niezbędne akcesoria to temat, który budzi najwięcej emocji. Warto go starannie przemyśleć, gdyż od niego zależy dobre samopoczucie kota na wystawie, a inwestycja wystarcza często na całą karierę wystawową.
Organizatorzy wystawy zapewniają duże metalowe klatki które stoją na przyozdobionych stołach, są otwierane z tyłu (fot. 1), od strony opiekuna. Klatka ma 130 cm długości x 65 cm szerokości i 65 cm wysokości i jest idealna dla 2 kotów. Jeżeli wystawiamy jednego kota, otrzymamy wydzielone pół klatki 65 cm x 65 cm x 65 cm. Jeśli nasz kot jest duży lub wiemy, że nie lubi spokojnie leżeć w jednym miejscu – warto zdecydować się na dopłatę do całej klatki (należy ją uwzględnić przy zgłoszeniu)
Wyposażenie klatki wystawowej:
sztywna wyściółka na podłogę klatki
firanki
przykrycie klatki
legowisko, budka lub hamak
mała kuweta
miski z wodą i karma
folia lub siatka zabezpieczająca
zabawki
informacja i reklama hodowli
Wyściółka na dno klatki jest niezbędna, doskonale sprawdzają się w tej roli dywaniki łazienkowe, wykładzina przycięta na miarę, kawałek filcu, a nawet 3 wycieraczki ułożone jedna obok drugiej. Należy pamiętać, że dno powinno być dość sztywne i łatwe w transporcie. Do ozdoby i większego komfortu dno można wyściełać miękkim kocykiem.
Firanki to również konieczny rekwizyt. Wymagane minimum to 2 firanki po bokach klatki o minimalnym wymiarze 65 x 65 cm każda (lub więcej jeśli chcemy zrobić marszczenie). W praktyce lepiej sprawdzają się szersze firanki (fot. 2 i fot. 3), które zasłaniają część przedniej i tylnej ściany klatki, tworząc kotu przytulny kącik. Warto też pomyśleć o uszyciu przykrycia na górę klatki, nie tylko wygląda to estetyczniej, ale również daje poczucie schronienia. Firanki mocujemy za pomocą kilku przyszytych tasiemek lub żabek do firan.
W celu zabezpieczenia przedniej ściany klatki przed nadgorliwymi zwiedzającymi, doskonale sprawdza się drobna siateczka (tiul) kupiona na wymiar w sklepie z tkaninami i przywiązana sznureczkami w rogach klatki. Bardziej kosztowne jak również pewniejsze rozwiązanie to zamówienie specjalnej szybki z pleksi, na którą można dodatkowo nadrukować zdjęcia lub nazwę hodowli (fot. 4).
Nieduża kuweta oraz miski z jedzeniem i piciem to także konieczne rekwizyty, jednak zazwyczaj korzystają z nich stali bywalcy wystaw lub wyjątkowo bezstresowe koty, większość woli przespać wystawę (należy zadbać, aby kot załatwił się i zjadł przed wyjściem z domu). Pomimo braku zainteresowania jedzeniem, powinniśmy kilkakrotnie podać kotu świeżą wodę do picia (szczególnie latem).
Zapewnienie kotu komfortowych warunków to również przygotowanie odpowiedniego posłania. Kiedy kot mocno się stresuje, lub gdy mamy firanki wyłącznie po bokach – przyda się kocia budka (fot. 5), jeżeli natomiast kot dobrze znosi wystawy wystarczy poduszka, kocyk lub legowisko w rogu klatki osłoniętym firankami. Młode i żywe koty lubią również korzystać ze specjalnego hamaka zawieszanego na prętach klatki. Nie można też zapomnieć o ulubionej zabawce (np. myszka na sznurku przywiązana do klatki) czy piórkach na patyku.
Dopełnieniem wyposażenia klatki jest informacja o kotach, rasie, hodowli. Wystawa jest to okazja do spotkań i rozmów z osobami, które są zainteresowane kupnem kota danej rasy w przyszłości. Musimy być przygotowani na pytania o naszą rasę kota, charakter, pielęgnację, jeżeli planujemy miot, warto również zaopatrzyć się w zdjęcia naszych kotów i wizytówki hodowli.
PRZYGOTOWANIE KOTA
Przygotowania kota do wystawy są uzależnione w znacznym stopniu od rasy i długości okrywy włosowej. Kot Rosyjski Niebieski w zasadzie nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów, powinien mieć obcięte pazurki, czyste oczy, nos i sierść wyczesaną z martwego włosia – nie odbiega to od normalnie stosowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Kąpiele nie są polecane, jeżeli tylko kot szczególnie ich nie wymaga (jeśli decydujemy się na kąpiel to 1-2 tygodnie przed wystawą), w przypadku kocurów którym przetłuszczają się włosy na ogonie wystarczy zastosować w tych miejscach suchy szampon. Koty długowłose wymagają znacznie większej uwagi i pielęgnacji, a niejednokrotnie kąpieli. Również w trakcie wystawy są specjalnie przygotowywane przez swoich opiekunów i dokładnie wyczesywane.
Kot dobrze przygotowany do wystawy to nie tylko taki, który jest zadbany, ale również taki, który potrafi się właściwie zachować. Decydując się na wystawienie powinniśmy starać się przyzwyczaić do atmosfery wystawy, jak również przećwiczyć pozycję wystawową.
Koty w zależności od rasy prezentujemy w różnych pozycjach wystawowych: siedzącej lub rozciągniętej. To w jakiej pozycji dana rasa jest prezentowana uwarunkowane jest przede wszystkim rodzajem budowy ciała, bo np. szczupły kot Bengalski najlepiej prezentuje swoje walory właśnie w rozciągniętej pozycji, podczas gdy Brytyjczyk swoją majestatyczną i nieco masywną sylwetkę najlepiej zaprezentuje w pozycji siedzącej. Koty Rosyjskie Niebieskie prezentuje się w pozycji rozciągniętej. Właściwą dla rasy pozycję powinno się ćwiczyć na kilka tygodni przed wystawą, aby stała się dla zwierzęcia czymś naturalnym. Wystawiany kot nie powinien bać się obcych ludzi, dlatego też warto czasami zabrać go do znajomych czy rodziny i zobaczyć jak się zachowuje, jak również pozwalać naszym gościom głaskać kota i brać na ręce. Ważne, aby już młody kociak nabrał dobrych przyzwyczajeń, gdyż dorosłego kota znacznie trudniej przyzwyczaić do nowych sytuacji.
HARMONOGRAM WYSTAWY
Wystawy zwykle zaczynają się około godziny 9 rano, przy czym najczęściej podaje się przedział godzinowy przyjmowania kotów na wystawę, aby uniknąć kolejek i pozwolić przyjezdnym na swobodne planowanie podróży. Zaraz po wejściu zgłaszamy się do punktu przyjmowania kotów, gdzie pokazujemy dokument-zgłoszenie kota na wystawę; otrzymamy katalog ze spisem kotów z wystawy, numer naszego kota i przynależnej mu klatki. Po rejestracji jesteśmy kierowani do kontroli weterynaryjnej, gdzie lekarz weterynarii sprawdzi zaświadczenie o stanie zdrowia oraz szczepienia kota, odczyta numer chipa.
Kolejny etap to lokowanie kotów w klatkach i „urządzanie” klatek. Jeżeli nie znamy dokładnie nazwy koloru swojego kota i został on wcześniej zgłoszony do oceny koloru przez sędziów, to zapewne odbędzie się ona na samym początku wystawy, lub chwilę przed jej oficjalnym otwarciem. Oczywiście ocena koloru nie dotyczy kotów Rosyjskich Niebieskich 🙂
Zaraz po uroczystym otwarciu zaczynają się oceny na tzw. ringu. Każdą z kategorii kotów ocenia inny sędzia i dzieje się to jednocześnie przy kilku stanowiskach. W jednym dniu wystawy kot zostanie oceniony przez jednego sędziego. Nie należy się niepokoić, że nie będziemy wiedzieli, kiedy wyjść z kotem do oceny – tablica informacyjna jest dobrze widoczna w kilku miejscach wystawy i na niej (wiedząc już przez którego sędziego oceniana jest nasza rasa) w odpowiednim czasie przy nazwisku sędziego wyświetli się numer naszego kota, jeżeli z jakichś względów przeoczymy naszą kolej, najczęściej podchodzi do nas steward i prosi do oceny lub numer naszego kota jest wywołany na głos przez mikrofon, pomimo tego powinniśmy się starać unikać takich sytuacji.
OCENA
Do oceny kota możemy nieść na ręku albo w transporterku (szczególnie koty bojaźliwe). Oczekując na prezentację u sędziego możemy skorzystać z jednej ze specjalnie wydzielonych klatek i tam umieścić kota, aby spokojnie poczekał na ocenę. Kiedy przyjdzie nasza kolej możemy osobiście prezentować kota lub poprosić o pomoc stewarda (niejednokrotnie zdenerwowany kot jest bardziej posłuszny obcej osobie).
W trakcie oceny stawiamy kota na stoliku sędziowskim (steward wcześniej go dezynfekuje) i cały czas asekurujemy zwierzaka, podczas gdy sędzia dokładnie ogląda kota, zabawia piórkiem, czasem bierze na ręce lub prosi właściciela o zaprezentowanie w pozycji wystawowej. (fot. 6 i fot. 7) Większość sędziów głośnio komentuje swoje spostrzeżenia na temat kota, zdarza się, że zadaje pytanie właścicielowi. Na koniec oceny wszystkie uwagi zostają spisane w protokole, którego kopię dostaniemy na koniec wystawy. W zależności od tego, jak duża jest konkurencja, sędzia może poprosić wszystkie bądź wybrane koty do porównania. Podczas porównania koty stoją obok siebie, wszystkie trzymane w pozycji wystawowej – wtedy sędzia szereguje tytuły, najlepszy – ocena EX1 (excellent), która łączy się zazwyczaj z przyznaniem certyfikatu, a pozostałe szereguje począwszy od Ex2, EX3 itd. Może się również zdarzyć przyznanie gorszych not jak VG (very good) czy też G (good), istnieje również możliwość dyskwalifikacji kota, który nie spełnia wymogów wystawowych (zachowanie – np. agresja, schorzenia i problemy zdrowotne, zez, przepuklina pępkowa) .
Kolejny etapem oceniania jest konkurs Best In Variete, czyli „najlepszy w kolorze”. Konkurs odbywa się pod warunkiem, że na wystawie są obecne minimum 3 koty danej rasy o tej samej barwie umaszczenia. Porównuje się koty bez względu na płeć i wiek.
Po pierwszych ocenach czas na półfinał: Nominacje do Best In Show. Sędzia wskazuje koty z najlepszymi notami, które mają się ustawić do porównania. Wyłania nominowanych półfinalistów w ramach danych klas (kotek, kocurów, młodzieży, kociąt, kastratek oraz kastratów).
Wyróżnione koty dostają odznaczenia – medale lub rozety (fot. 8 i fot. 9). Na tym kończy się ocena i można powrócić na swoje miejsca.
Przed oceną, jak również w trakcie jej trwania nie powinniśmy rozmawiać z sędzią czy też zadawać pytań – uważnie słuchamy sędziego i odpowiadamy na pytania, jeśli takie padną. Kiedy po zakończonej ocenie czujemy niedosyt, chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej o danej rasie, bądź też o zgodności naszego kota z obowiązującym standardem, wolno to zrobić. Jeżeli sędziemu czas na to pozwoli – może z nami porozmawiać, jednak z racji dużej ilości ważniejszych obowiązków może również odmówić i ma do tego pełne prawo.
Jeśli nasz kot nie otrzymał nominacji do BIS – możemy już spokojnie czekać na zakończenie wystawy, jeśli otrzymał to zaszczytne wyróżnienie, czeka go kolejna ocena na zakończenie wystawy, wyłaniająca zwycięzców.
Podczas Best In Show koty są wystawiane wyłącznie przez stewardów i oceniane przez cały skład sędziowski poprzez głosowanie. W finale koty porównywane są klasami w ramach czterech obowiązujących kategorii ras oraz kategorii kotów domowych. W ramach każdej kategorii (z wyjątkiem kotów domowych) występują klasy (kotek, kocurów, młodzieży, kociąt, kastratek oraz kastratów) i w ramach każdej klasy zostaje przyznany tytuł Best In Show. Dla młodzieży, kociąt, kastratek i kastratów to najwyższy tytuł , jaki mogą zdobyć. Pozostałe koty są porównywane dalej i w każdej z 4 kategorii wybiera się między kocurem i kotką. Wygrany otrzymuje tytuł Best In Show, a przegrany Best In Show Opposite Sex.
W ostatecznym starciu rywalizują ze sobą 4 koty dorosłe, które otrzymały tytuł Best In Show w swojej kategorii. Wygranie konkursu na najpiękniejszego kota wystawy to bardzo prestiżowy tytuł Best of the Best. Oprócz finałowych tytułów, wszyscy zwycięzcy otrzymują puchary oraz nagrody rzeczowe (fot. 10)
Po wyłonieniu ostatecznego zwycięzcy wystawa jest zakończona i można opuścić sale wystawienniczą oraz odebrać dyplom.
DLACZEGO WARTO JEŹDZIĆ NA WYSTAWY ?
POZNAJEMY STANDARDY RASY – wystawa to najważniejsze, a czasem jedyne miejsce, gdzie jest możliwość zobaczenia wielu kotów danej rasy jednocześnie, dogłębnego poznania standardu rasy, wychwycenia subtelnych różnic jak również określenia dokładnie pożądanych cech, które chcielibyśmy w przyszłości widzieć wśród kotów pochodzących z naszej hodowli.
DOWIADUJEMY SIĘ O WARTOŚĆ SWOJEGO KOTA – ambitny hodowca nie jest ślepo zapatrzony w swojego pupila. Na wystawach dowiaduje się, jakie cechy u jego kota są najlepsze oraz które mogłyby zostać poprawione. Ma to istotne znaczenie przy planowaniu krycia, gdyż znając słabsze strony zwierzęcia, jesteśmy w stanie w taki sposób dobrać partnera, aby tych wad nie powielać, a uwypuklać najbardziej pożądane cechy.
POZNAJEMY INNYCH HODOWCÓW – dzielenie się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą z zakresu hodowli to fakt, który trudno przecenić, gdyż w praktyce niewiele jest okazji by porozmawiać w cztery oczy z hodowcami z odległych części kraju i z zagranicy.
SATYSFAKCJA ORAZ NAGRODY – uzyskanie wysokich ocen to powód do dumy i niesamowita przyjemność dla hodowcy. Nagrody rzeczowe, pomimo iż nie są celem samym w sobie, stanowią miły dodatek dla wygrywających w finale.
NAWIĄZUJEMY PRZYJAŹNIE I MIŁO SPĘDZAMY CZAS – chociaż z pozoru aspekt ten nie jest najistotniejszy w wystawach, to dla wielu hodowców bardzo istotny, jednak nie przekonamy się o tym jeśli nie pojedziemy na wystawę…
Autorem tekstu jest Marta Halska, właścicielka hodowli kotów rosyjskich niebieskich SILVER BLISS*PL