Początki rasy w Polsce


W Polsce historie kotów tej rasy zapoczątkował pewien znaczek pocztowy. Na adres Pani Joanny Witkowskiej przychodziła korespondencja Stowarzyszenia Hodowców Kotów Rasowych w Polsce. Na znaczku pocztowym jednego z listów było zdjęcie kota Rosyjskiego Niebieskiego. Pani Joanna stwierdziła, że jeśli ma mieć kota to właśnie takiego! Po krótkim czasie jedna z hodowczyń o przywiozła w koszyczku półrocznego kocurka Ragdaja Czarusa i widać po nim już było, że ma zadatki na pięknego kocura.

Dość długo Ragdaj czekał na żonę.

Dla Agnieszki Bisiak i Basi Brzozowskiej (w 1991r.) pani Elżbieta Nolthing, hodowczyni kotów perskich i egzotycznych, przywiozła do Polski kotki Lidię z Kayetanki*CZ i Layle z Kayetanki*CZ oraz Ilię Akwamarin*CZ dla P. Irackiej , a wkrótce potem, do swojej hodowli, kotkę Dorine .
Tak powstały pierwsze polskie hodowle Blue-Bis*PL - Agnieszki Bisiak, Puma*PL - Basi Brzozowskiej oraz Błękitna Rapsodia*PL p.Izabeli Irackiej .

Gdy już urodziły się pierwsze mioty trzeba było zadbać o nowych reproduktorów dla świeżo urodzonych kociąt. Przywieziono do Polski kocury Max Gałuboj i Clif Blau Laudis.
Natomiast moi rodzice korzystając z zapoznanych wcześniej hodowli sprowadzili kocura z Dani DK*Malewitch Lavender Lad i korzystając z okazji pochwale się, że jako pierwszy w tym kraju kocur tej rasy uzyskał tytuł Europa Championa.
Potem do Polski przyjechał Irwing Prince Blue Orchid i Feniks Blue Bell.
Następne lata - zaowocowały importem wielu zagranicznych lini z Holandi, Dani , Szwajcari , USA, Niemiec, Wielkiej Brytani, Ausrti i Czech.

Polska doczekała się równiez pierwszych kotów z polskich hodowlii, z tytułem Europa Championa.
Pierwszy kocur EC to Nugat Blue-Bis*PL oraz Elvis Arrakis*PL (których ojcem jest Lavender), a kotki z tytułem EC to Dona Puma*PL i Dorys Puma*PL, oraz Celesta Arrakis*PL ,Rapsodia Blue-Bis*PL , Tara Blue-Bis*PL i Urani Blue-Bis*PL.

Autor tekstu: Joanna Bisiak
Pochodzenie zdjęć: www.cat-stamps.com oraz www.stamp-search.com