Korat/ RUS?

jak sobie radzicie z...

Moderator: modRUSki

Maja

Korat/ RUS?

Postautor: Maja » wtorek, 4 kwietnia 2006, 12:39

Witam Wszystkich,
właśnie znalazłam w necie i ogłoszeniach kota rasy KORAT> Czytając polskie i zagraniczne strony i newsy na ten temat, okazuje się, że tak naprawdę niewiele różni się od RUS-ka... o ile w ogóle? Też ma srebrzyste końce każdego włoska, szaroniebieskie do lawendowych poduszeczki, na zdjęciach futro wygląda podobnie.. Obawy budziły oczy, ale nawet i te się wybarwiają na zielone w wieku dojrzałości osobnika kociego. Strasznie zatem mnie interesuje: co rózni tego kota od RUS-ka? Wg mnie, na razie, NIC. No chyba że niuanse charakterowe albo niuanse muskulatury ciała...
Proszę o wtajemniczonych o odpowiedź:)
Pozdroofki
Maja
Obrazek

Awatar użytkownika
Blue Eminence
BLUE EMINENCE*PL
Kontaktowanie:

Postautor: Blue Eminence » wtorek, 4 kwietnia 2006, 13:03

Korat, jak pewnie wszyscy wiedzą jest jedną z "najczystszych" ras, gdyż dosyć długo przebywał w swoich naturalnych warunkach w Tajlandii zanim "dopadli go hodowcy amerykańscy.

Różnice zaczynają się od budowy głowy, która u kotów rosyjskich jest klinem natomiast u koratów ma kształt serca, lub inaczej trójkąta o zaokraglonych końcach.

Oczy są nie migdałowe, jak u RUS, lecz okrągłe, choc nie wiem co mowi standard FIFe (nigdy nie czytałam) ale coś też slyszalam o kształcie migdała oczu korata..moim zdaniem są zdecydowanie bardziej okrągłe i w kolorze zielonym, żółtym lub orzechowym i są podkreślone czarną obwódką (nosek i wargi tez).

Pownienien mieć niewielki stop czego nie ma u Rus.

Uszy są zaokrąglone (u Rus nie powinny) i duże.

Futro jest bez podszycia ! krótkie i cieńkie..u rus mamy podwójny podszerstek.

I ciało, korat jest umięśnionym, mocnym (ale nie ociężałym) kotem..rus to chodzaca elegancja.

Rus jest pluszowy..korat natomiast błyszczy! powninien mieć piękne, przylegające błyszczące futerko.

Jeżeli jest tu jakiś hodowca albo wielbiciek koratów to ewentualnie proszę o sprostowanie :)
Hodowla Kotów Rosyjskich Niebieskich i Amerykańskich Curl . American Curl Breed Council FIFe.

Maja

:)

Postautor: Maja » wtorek, 4 kwietnia 2006, 13:10

Baardzo dziękuję za objaśnienia:)
Ale, hmm, takie niuanse jak kolor oczy - zwłaszcza, że bywają różne dopuszczone, tak o tym w necie piszą - to już małe elementy dla rozpoznania wybitnym znawcom (czego Blue Eminence nie ujmuję of course;) ) Dla mnie najbardziej przekonywującym argumentem może być FUTRO. Zwłaszcza, że RUSki ewoluują, jest ich coraz więcej typów w rasie, a jeden od drugiego też potrafi się uszami i oczami różnić (kształtem). Na pewno zatem BUDOWA, któa może być znacząco różna w muskulaturze i proporcjach oraz FUTRO są tu nielada argumentem rozróżniającym:)
Dzięki i pozdroofki
Maja
Obrazek

Awatar użytkownika
Blue Eminence
BLUE EMINENCE*PL
Kontaktowanie:

Postautor: Blue Eminence » wtorek, 4 kwietnia 2006, 13:13

Fife podaje oczy okrągłe, jasno zielone dopuszczalne są też bursztynowe.
Hodowla Kotów Rosyjskich Niebieskich i Amerykańskich Curl . American Curl Breed Council FIFe.

Awatar użytkownika
Blue Eminence
BLUE EMINENCE*PL
Kontaktowanie:

Postautor: Blue Eminence » wtorek, 4 kwietnia 2006, 15:42

Nie Maja, Ty też byś rozpoznała, różnią się sporo. Korat to tak jakby rusek dostał centralnie w pyszczek az by mu się skrócił i zobił "stop" i oczy sie zaokrągliły z wrażenia;-) i jeszcze uszy zaokrągliły..

To oczywiście żart!!

A tak poważnie, myślę że nawet po futrze, gdyby zakryli ci całego kota i dali do dotkniecia kawałek futerka ruska i korata, rozpoznałabyś bez problemu po strukturze.

Są po prostu inne. Więcej myślę że zobaczysz na stronach hodowli koratów. BTW słyszałam, że koraty mają uroczy charakter.

Maja

Hmmm

Postautor: Maja » wtorek, 4 kwietnia 2006, 21:00

Dzięki za pocieszenie, Blue Eminence, bo już myślalam, że będzie ze mną żle w odróżnianiu i że z rasami jest ciężko, ich rozpoznaniem na pierwszy rzut oka. Jest kilka ras do siebie podobnych i zaczynają się schody...;) Np mam problem z rozróżnianiem MCO i SIB, Ragdoll na razie odróżnia się tylko swoim "szmacianym" zachowaniem:):):) Może dlatego, że nie przyglądałąm się bardzo porówanwczo (względem siebie nawzajem) tym rasom na żywo.
Ale muszę z czystej ciekawości przyjrzeć się Koratom, ciekawią mnie, nie w sensie dokocenia, ale po prostu akurat tego na wystawach nie widziałam (tylko na zdjęciach), może jakoś się chowaly;) Poza tym podobno w Polsce hodowle tej rasy są w fazie raczkowania i mało okazów Korata.
Pozdroofki
Obrazek

Magis
MUFFINA*PL
Kontaktowanie:

Postautor: Magis » wtorek, 4 kwietnia 2006, 21:13

z tego co wiem nie ma hodowli koratów w Polsce.

StefanZ
Kontaktowanie:

Postautor: StefanZ » czwartek, 6 kwietnia 2006, 13:01

Blue Eminence pisze:
I ciało, korat jest umięśnionym, mocnym (ale nie ociężałym) kotem..rus to chodzaca elegancja.

Mlode koraty moga byc trudne do odróznienia w pierwszym rzucie oka, gdyz bedac nadal mlodocianie zgrabne i eleganckie - slowem, cialo wyglada jak u RUSkow. I z tymi zielonymi oczyma...

Czy w Polsce jest produkt RC Silhuette? Tam wlasnie jest taki zgrabny Korat. Jak nie jest sie znawca trzeba sie chwilke zastanowic czy to korat czy rusek - dopiero po chwili widzi sie po ksztalcie twarzy ze to jest korat.
(albo fajny, choc nietypowy rusek :) )
Jamusjkin oraz Zjivago przekazuja braterske pozdrowienia!

aurora
BENITA OSTROV*PL
Kontaktowanie:

Postautor: aurora » piątek, 7 kwietnia 2006, 09:34

Korat to kot, którym i ja byłam zafascynowana. Zanim zdecydowałam się hodować RUS... takze zastanawiałam się nad róznicami... na pierwszy "rzut oka" rzeczywiście ich nie widziałam (bo i RUSów dobrze nie znałam)...
Jednak gdy zobaczyłam KORATA na żywo... to pierwszą różnicą ... było właśnie futro.
PIĘKNE... metaliczne...
Zdziwiło mnie także zachowanie KORATó“W... w przeciwieństwie do nie lubiących gości.. RUSów... Koraty nie odstępowały mnie (gościa) na krok... były dość rozmowne... powiedziałabym nawet, że odrobinę syjamowate
Obrazek

Maja

Postautor: Maja » piątek, 7 kwietnia 2006, 12:18

No właśnie, piękne i magiczne te koraty...
Ale jak można je na żywo obejrzeć, skoro w PL hodowli brak, zatem na wystawach pewnie ich szybko nie ujrzymy? Tylko na międzynarodowych - ale tam nie na każdej ma się gwarancję starcia z koratem i niezwykłego skonfrontowania z RUSkiem?
Pozdroofki
Obrazek

Awatar użytkownika
Poison
GALATHILION*PL

Postautor: Poison » piątek, 7 kwietnia 2006, 13:49

Marcin widział koraty na żywo w Tallinie i owszem powiedział, że piękne, ale RUS-ki piękniejsze. Muszę mu uwierzyć na słowo :lol:
Natomiast nie pamiętam teraz dokładnie jaki wadliwy gen wchodzi tu w grę, ale przemili hodowcy koratów przestrzegali, iż jest to rasa obciążona genetycznie i powinno się kupować tylko koty z hodowlii, które mają wykonane odpowiednie testy w pracowni badań genetycznych.
Informacje można znaleźć na stronach hodowli koratów.
Obrazek

Awatar użytkownika
tunturi
Kontaktowanie:

Postautor: tunturi » sobota, 8 kwietnia 2006, 20:09

http://www.koratworld.com/ - ciekawa strona o koratach (po ang.), z mnóstwem informacji, m.in. o chorobach, o których pisze Poison, i o różnicach między niebieskimi rasami.

cyt.
Be prepared that the Korat uses its voice often and loudly (especially if it doesn't get its way!). How much it uses its voice for everyday communication is very individual, but if they feel neglected or bored, THEN they can all lift their voices! ;)

Awatar użytkownika
tunturi
Kontaktowanie:

Postautor: tunturi » środa, 24 maja 2006, 13:18

Wyczytałam na forum miau, że na wystawę w Krakowie 3-4 czerwca zgłoszono jednego korata.

Maja

Postautor: Maja » środa, 24 maja 2006, 23:48

Z polskiej hodowli? Wow, szkoda, że raczej mnie tam nie będzie, obejrzałabym to zjawisko na żywo! Ale może ktoś zaufany fotki porobi i nam tu wklei? Byłoby super, bo skoro jeden tylko ma być, to wątpię, żeby normalne "zabiegane" obiektywy go uchwyciły:)
Obrazek

Wróć do „hodowla”