badania dla rusków

jak sobie radzicie z...

Moderator: modRUSki

Magis
MUFFINA*PL
Kontaktowanie:

badania dla rusków

Postautor: Magis » sobota, 8 sierpnia 2009, 11:12

Hodowcy rożnych ras robią w hodowlach rożnego rodzaju badania (HCM dla MCO czy PRA dla somalijczyków czy abiśków)

Czy są jakieś uwarunkowania u rus na coś co trzeba by badać?

Awatar użytkownika
Thien
CAMARILLA*PL

Re: badania dla rusków

Postautor: Thien » niedziela, 9 sierpnia 2009, 16:07

Rodowód, czy nie ma pointów. Rus to rasa bez obciążeń genetycznych, no może poza załomkami i przepukliną, ale to akurat u wszystkich kotów występuje.

Jasper
DAG*PL

Postautor: Jasper » poniedziałek, 10 sierpnia 2009, 14:05

Faktycznie, właściwie to jedna z najzdrowszych ras i póki co nie słyszałem, by jakieś genetyczne choroby związane z rasą u nich występowały. genetycznych skłonności do wystapowania załomka chyba nie da sie stwierdzić badaniami, ale może się mylę. Z pewnością natomiast konieczne są badania na nosicielstwo pewnych chorób zakaźnych, takich jak białaczka.

Awatar użytkownika
bluecats
BLUE-BIS*PL
Kontaktowanie:

Postautor: bluecats » wtorek, 11 sierpnia 2009, 07:56

Dostaliśmy jako klub mail z Finlandii , że znaleziono u kilku kotów deformacje siatkówki oka PRA (?)

Przesyłałam z resztą jakiś czas temu tego maila - prześlę również nowego .

Dear breeder and member of the Russian Blue Association of Finland,

Because of the PRA affected and suspected cats found Russian Blues in Finland the breed council of the Russian Blue Association of Finland has continued to arrange eye examination events for Russian Blue cats in 2009. In these events, a few cats have been found to have changes in the retina. It is suspected that the changes are caused by Progressive Retinal Atrophy (PRA). However, what is more concerning at the moment is many cats were found to have Hereditary Cataract (HC) symptoms in their eyes.

Please, see the notification attached.

The Russian Blue Association of Finland finds very important to inform RUS people worldwide about these findings and we need your help to find out where we stand with these findings worldwide. The breed council of the Russian Blue Association of Finland encourages all Russian Blue owners and breeders all around the world to co-operate and we request all Russian Blue owners and breeders in the Nordic countries and elsewhere to inform us of any old or new cases of PRA, HC and other eye diseases found or known in Russian Blues.

Best Regards

Breed council of the Russian Blue Association of Finland

Magis
MUFFINA*PL
Kontaktowanie:

Postautor: Magis » wtorek, 11 sierpnia 2009, 11:07

Thien ... rodowód to kawałek papieru którego prawdziwość jest uzależniona od uczciwości hodowcy ;)

Chodziło mi o konkretne badania genetyczne takie jakie wykonują tu http://www.vgl.ucdavis.edu/services/cat/ bądź tu http://www.catgenes.org/dna-tests.html i bardziej w kierunku wykluczenia chorób.

Asia dzięki za info (ja nie dostałam poprzedniego), a czy wiadomo u których dokładnie kotów wykryto atrofię siatkówki i kataraktę?

Jasper
DAG*PL

Postautor: Jasper » wtorek, 11 sierpnia 2009, 13:53

A czy ten problem jest związany z rasą? Chyba tego jeszcze nie wiadomo? Czy były przypadki podobnych problemów u naszych kotów?

Awatar użytkownika
bluecats
BLUE-BIS*PL
Kontaktowanie:

Postautor: bluecats » wtorek, 11 sierpnia 2009, 14:37

tego nie wiadomo,
dlatego zachęcają do badania

przyznam , że nigdy nie zauważyłam nic niepokojącego jeśli chodzi o wzrok i generalnie oczy moich kotów .
Dziś popołudniu prześle tego maila. Niestety mój angielski jest za słaby by podjąć się tłumaczenia - ale może ktoś z klubowiczów miałby chwilkę by napisać coś więcej.
Mojej szczęście w kolorze Blue

Magis
MUFFINA*PL
Kontaktowanie:

Postautor: Magis » wtorek, 11 sierpnia 2009, 18:57

bluecats pisze: In these events, a few cats have been found to have changes in the retina. It is suspected that the changes are caused by Progressive Retinal Atrophy (PRA). However, what is more concerning at the moment is many cats were found to have Hereditary Cataract (HC) symptoms in their eyes.

z tego co ja rozumiem to oni piszą, że znaleźli kilka kotów ze zmianami w siatkówce. Skoro znaleźli to chyba musi być wiadomo które to koty?

Awatar użytkownika
bluecats
BLUE-BIS*PL
Kontaktowanie:

Postautor: bluecats » środa, 12 sierpnia 2009, 08:06

wiadomo jakie linie , sprawdze czy nie ma tych info w załączniku

cześć hodowców ( głównie ci którzy mają podstawy ku temu ) bada swoje koty na obecność genu point .
są specjalne testy ( było o tym w gorących wątkach o kotach point )

można również rusom zbadać grupe krwi . ale z tego co pamiętam na 18 lat traz wystąpił konflikt serologiczny ( i w sumie to też do końca nie wiadomo czy to było to )

wiem , że Linda robiła swojim kotom badania HCM

ps. nie dostajecie moich maili ? :?

Magis
MUFFINA*PL
Kontaktowanie:

Postautor: Magis » środa, 12 sierpnia 2009, 10:01

ja nie dostaję :( Asia byłabym wdzięczna jakbyś odkopała które to dokładnie linie były podejrzane

Awatar użytkownika
bluecats
BLUE-BIS*PL
Kontaktowanie:

Postautor: bluecats » środa, 12 sierpnia 2009, 10:45

ok.
przeslij mi swój poprawny adres na klub(at)ruscatclub.pl - i wszyscy którzy maili nie dostaja

Wróć do „hodowla”